REKUPERACE

• Vše pro vaše pohodlí •

V současné době se novostavby a veškeré budovy s kvalitně izolovaným obvodovým pláštěm se velmi často potýkají s nadměrnou vlhkostí interiéru, která je způsobena nedostatečným větráním. A právě přílišná vlhkost může negativně ovlivnit nejen stavbu samotnou, ale především Vaše zdraví a vitalitu. Optimálním řešením je řízené větrání s rekuperací.

Rekuperace může být centrální a decentrální. Centrální znamená jedna jednotka pro celý prostor, decentrální znamená jedna jednotka pro jednu místnost zvlášť (např. školy, byty).

Rekuperační jednotka zabezpečí přirozené větrání   ; nízkoenergetická novostavba sama o sobě si s větráním neporadí. Při řízeném větrání s rekuperací jde o kontinuální výměnu vzduchu zevnitř za čerstvý a čistý vzduch zvenku. Přiváděný vzduch získává od vzduchu odváděného převážnou část jeho tepla, je tedy tepelně optimalizován a díky použité filtraci také zbaven prachu, pylu a alergenů. Jednoduše všeho, co byste při větrání okny rádi nechali venku.

Větrání obytného prostoru probíhá se zavřenými okny. Otevřít si je samozřejmě můžete, kdykoliv chcete, ale v období, kdy je žádoucí udržovat tepelnou energii uvnitř domu a okna neotvírat, jednoduše nebude muset. Výkon rekuperační jednotky se automaticky přizpůsobí Vašim požadavkům na kvalitu vnitřního prostředí, a to na základě informací z čidel CO2. Analogie s plícemi není náhodná; rekuperační jednotka tvoří skutečné plíce Vašeho domova , kanceláří, škol a ostatních prostor. A stejně tak i pracuje. Zajistí větrání , abyste vždy dýchali čerstvý vzduch.

Výměníky:

Křížový, protiproudový, rotační i entalpický. Rekuperačních výměníků je několik druhů a každý má své výhody i nevýhody. Jejich znalost vám pomůže s rozhodováním, která rekuperační jednotka, je pro vás projekt ideální.

Rekuperační výměník je srdcem každé rekuperační jednotky. Zajišťuje zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu a jeho předání vzduchu čerstvému. Nemusíte se bát, že se uvnitř výměníku vzduch smísí. Komory jsou odděleny tenkou membránou, přes kterou probíhá přenos tepla, ale vzduch se přes ni nedostane.

Typ výměníků ovlivňuje celkovou účinnost rekuperační jednotky. Vybírat můžete z následujících druhů:

  1. Deskový křížový

Je vhodný pro menší prostory. Vzduch směřuje kolmo na sebe a jednotka má tak menší rozměry. Převádí ale jen citelné teplo, takže u něj může být problém s optimální vlhkostí. Jeho účinnost se pohybuje od 40 % do 60 %. Dřív byl tento typ velmi oblíbený, ale dneska už se skoro nepoužívá.

  1. Deskový protiproudový

Oproti předchozímu křížovému typu je protiproudový výměník větší. Vzduch směřuje proti sobě, převádí jen citelné teplo a je u něj nutná protimrazová ochrana. Má menší průtok vzduchu, ale jeho účinnost se pohybuje mezi 85–90 %. V současnosti patří k nejpoužívanějšímu typu rekuperačního výměníku.

  1. Rotační

Tento výměník vzduch rotuje v intervalech kolem své osy. Nejdřív přijme teplo z odpadního vzduchu, otočí se a předá získané teplo čerstvému vzduchu. Díky tomu dokáže přenést citelné i vázané teplo. To znamená, že umí pracovat i s vlhkostí bez nutnosti odvodu kondenzátu. Má snadnou údržbu a jeho účinnost je až 80 %.

  1. Entalpický

Jde o nejnovější typ rekuperačního výměníku. Dokáže pracovat se vzdušným teplem i s vlhkostí. Momentálně zaručuje nejpřirozenější prostředí v celém domě. Je ideální pro dřevostavby, které mohou v zimě trpět nedostatkem vlhkosti. Jeho účinnost může dosáhnout až 95 %. Objevuje se hlavně v moderních rekuperačních jednotkách jako je

REKUPERACE pro dané prostory

Rekuperační jednotky jsou určeny k větrání kancelářských a obchodních prostor, škol a různých podobných objektů. Jednotky jsou navrženy tak, aby vyhovovaly nejnovějším požadavkům na vysokou účinnost rekuperace a nízkou spotřebu energie.

Pokud váháte s rekuperací obraťte se na nás

Naše společnost TEPLO – CHLAD s.r.o. používá pro montáž rekuperací pouze kvalitní materiály a dbáme tak na kvalitu odvedené práce. Spolehlivost našich služeb, které provádíme, garantujeme pojištěním odpovědnosti podnikatelů. Montáž a dodávku rekuperačních jednotek zajišťujeme pro průmyslové objekty, kanceláře, rodinné domy a panelové domy, a to převážně v regionech Olomouc, Prostějov, Přerov, Kroměříž a Hranice. Pro REKUPERACE nabízíme bezplatné poradenství a na veškeré naše montáže garantujeme zákazníkům servisní práce a pozáruční servis.

 

  • APLIKAČNÍ PROSTOR

  • VÝROBCE

  • TYP JEDNOTKY

  • TYP VÝMĚNÍKU

Pro nezávaznou kalkulaci zde prosím zanechte své údaje